• Historia

    • HISTORIA  PRZEDSZKOLA NR 11 W RACIBORZU


     Placówka nasza została zbudowana przez Zakład Elektrod Węglowych w Raciborzu, a oddana do użytku we wrześniu 1974 roku. W tym dniu wszyscy: przedszkolacy Pani Dyrektor Adeli Frydel  i personel, pożegnali stary budynek przy ulicy Szkolnej  i rozpoczęli rok szkolny w nowym – przy ulicy Jana 20.  Przez  18 lat nasze przedszkole było przedszkolem zakładowym, aż do dnia 01-01-1992 roku, kiedy to zostaliśmy przekazani pod opiekę Urzędu Miasta  w Raciborzu.

     Przez ponad 45 lat dyrektorem przedszkola była Pani Adela Frydel – to właśnie pod  jej okiem przedszkole powstało od fundamentów. Placówka nasza pod jej skrzydłami zawsze była wiodącą. Za jej kadencji zaczęły powstawać tradycyjne przedstawienia teatralne „bajki”- kontynuowane do tej pory. Pani dyrektor Adela Frydel  piastowała to stanowisko zdobywając liczne nagrody  i wyróżnienia.  W dniu 01-09-1988 roku przeszła na zasłużoną emeryturę. Od tego dnia  funkcję dyrektora pełni Pani Lidia Sławik.

     Przez cały czas istnienia Studium Nauczycielskiego byliśmy przedszkolem ćwiczeń przygotowując przyszłych nauczycieli pod względem teoretycznym i praktycznym do wykonywania zawodu nauczyciela.

     Ambicją przedszkola jest ukazanie dzieciom nieco odmiennych dróg w dostarczaniu tworzywa do wyzwalania wielostronnej aktywności w sferze zabawy - zabawy w teatr. w toku takiego działania wiele treści przyswajają sobie dzieci w sposób najbardziej przychylny ich psychice, gdyż powiązany jest z twórczą  działalnością i radosnym przeżywaniem. tradycją naszej placówki są bajki w wykonaniu dzieci według scenariuszy znanych bajkopisarzy oraz scenariuszy pisanych przez nauczycieli naszego przedszkola. Do roku 1997 posiadaliśmy ogromne zaplecze artystyczne, jednak żywioł, który dotknął nasze miasto i nasze przedszkole zniszczył doszczętnie dorobek kilkunastu lat. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu sponsorów i pracowników przedszkola mogliśmy po dwóch latach rozpocząć pracę w jeszcze lepszych warunkach.

      


     Działalność Przedszkola nr 11 w Raciborzu w bardzo dużym stopniu zależy od inicjatywy, kompetencji i pracowitości dyrektora, nauczycieli  i pozostałych pracowników. Pracę swą tak planujemy i organizujemy, by spełniać oczekiwania i życzenia odbiorców -  dzieci i rodziców.

     1 września 2012 roku, ruszyła strona internetowa przedszkola w której przedstawiamy ważne wydarzenia  z życia przedszkola.

     Pod koniec października 2013 roku zakończyły się trwające od trzech miesięcy prace związane z remontem i termomodernizacją naszego przedszkola. Wyremontowano m.in. elewację budynku, usunięto z niego toksyczny azbest, a także dokonano przebudowę głównego wejścia. Nasze przedszkole oprócz tego, że zostało ocieplone, zmieniło również kolor – pomalowano go z zewnątrz pięknymi kolorami. Teraz z niecierpliwością czekamy na remont placu zabaw w ogródku przedszkolnym.

     15 września 2012 roku na stadionie PWSZ wzięliśmy udział w festynie zamykającym projekt "Zacznij od przedszkola." Na stadionie czekało na nas wiele atrakcji: dmuchane zamki, baseny z piłeczkami, malowanie buziek  a wesoła muzyka i tańce z bajkowymi postaciami. Podczas imprez sportowych wykonywaliśmy różnorodne zadania dostosowane do naszego wieku i możliwości, a jednocześnie bardzo atrakcyjne. Wspólnie z naszymi paniami bawiliśmy się bardzo fajnie kształtując przy tym właściwe nawyki sportowe. Było mnóstwo dobrej zabawy, dużo ruchu i mnóstwo wrażeń  a na koniec zostaliśmy obdarowani soczkami, batonikami oraz innymi słodyczami.

     24 listopada 2012 roku w Przedszkolu nr 11 w Raciborzu odbyło się pasowanie na starszaka.  W to uroczyste popołudnie przybyli do naszego przedszkola rodzice dzieci 6-letnich. Czekaliśmy  z wielką niecierpliwością aż będziemy STARSZAKAMI. Wraz z panią Jolą, Asią, Zuzią, Małgosią i Alą, naszymi wychowawczyniami przygotowaliśmy wielkie SHOW. Spektakl  był cudowny. Przed uroczystym pasowaniem, trzeba było wypić sok z cytryny z uśmiechem na twarzy, a ten sok był taki kwaśny. Zaprezentowaliśmy program artystyczny,  w którym udowodniliśmy, że zasługujemy na miano starszaków. Pięknie śpiewaliśmy, recytowali wiersze i tańczyli. Pani dyrektor Lidia Sławik dokonała uroczystego pasowania zaczarowana kredką i jak za dotknięciem magicznej różdżki, stawaliśmy się odpowiedzialnymi starszakami. Nie jednemu  z rodziców łezka zakręciła się w oku. Uroczystość zakończyła się wręczeniem dyplomów.

     stycznia 2013 roku  niezwykłe przedstawienie przygotowali dla swoich rodziców wychowankowie przedszkola z grupy dzieci 5- i 6-letnich „Gumisie”, pod opieką Pani Zuzanny Psoty, Pani Małgorzaty Górka i akompaniamencie muzycznym Pani Ireny Wolny.  Tradycją naszego przedszkola są coroczne jasełka przygotowywane przez dzieci. Rodzice z wielkim przejęciem oglądali przygotowany dla nich występ, dzieci natomiast bardzo się starały, by wypaść jak najlepiej. Przebrane za Świętą Rodzinę, anioły, gwiazdki, królów i pastuszków przypomniały jak wyglądała noc podczas, której narodził się Jezus Chrystus. Wiele wzruszeń dostarczyły tańczące gwiazdki i aniołki, a także śpiew kolęd   i pastorałek w wykonaniu wszystkich Małych Aktorów. Piękne, pomysłowe stroje, dekoracje przygotowane przez nauczycieli i personel przedszkola wzruszyło niejedno serce.

      

      

     Dodatkową atrakcją był przygotowany przez Panią Irenę Wolny występ dzieci, które  w języku niemieckim recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Pan Piotr Libera  w imieniu Fundacji Paula Stronka nie ukrywając wzruszenia wyraził niezwykle pochlebne opinie o występie dzieci  i przekazał im prezenty w postaci słodyczy, i zabawek. Na zakończenie  nasza Pani Dyrektor  Lidia Sławik podziękowała dzieciom i ich opiekunom za niezwykłe przedstawienie tradycji Szopki Bożonarodzeniowej, które wprowadziły wszystkich w klimat świąt Bożego Narodzenia oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

     11 marca 2013 roku w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs międzygrupowy ,,Czyste powietrze wokół nas’’. Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji projektu edukacji antytytoniowej ‘’Czyste powietrze wokół nas’’ organizowanym przez Państwową Stację Epidemiologiczno - Sanitarną. Projekt był adresowany do dzieci 5,6 letnich oraz rodziców i opiekunów. Założeniem projektu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Konkurs prowadzony był przez Panią Jolę i Dinka, którzy zadawali pytania, zagadki i rebusy. Wykazaliśmy się jednak dużą wiedzą i zdobywaliśmy punkty. Obiecaliśmy wszyscy, że będziemy dbać o naszą Ziemię  i o nasze zdrowie

     8 kwietnia 2013 roku odwiedziliśmy  Państwową Szkołę Muzyczną w Raciborzu. Celem wizyty było rozbudzenie zainteresowań muzycznych. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy kilka utworów muzycznych znanych kompozytorów oraz poznaliśmy wygląd i brzmienie niektórych instrumentów muzycznych (akordeon, saksofon i inne). Spotkanie z muzykantami wywarło na nas ogromne wrażenie. Każdy zagrany utwór muzyczny nagradzany był gromkimi brawami. Być może spotkanie to zaowocuje w przyszłości i ktoś z nas  dołączy do grona uczniów szkoły muzycznej.

      

     10 kwietnia 2013 roku w naszym przedszkolu w ramach oferty zajęć dodatkowych wprowadzona została nauka gry w szachy. Zajęcia prowadzone będą w grupie dzieci 5,6 – letnich w formie zabaw wprowadzających zasady tej gry. Do grup zostały zakupione komplety szachów. Zajęcia prowadzone będą przez instruktora szachowego. Dzieci nabywając  umiejętności gry w szachy, doskonalą sztukę logicznego myślenia, rozwijają pamięć, uwagę, zdolność koncentracji oraz umiejętność gry w myśl zasad fair play.

     15 kwietnia 2013 roku zakończył się konkurs na najlepsze przedszkole w Raciborzu, ogłoszony przez portal raciborz.naszemiasto.pl. W wyniku, którego uzyskaliśmy II miejsce. W imieniu Pani Dyrektor przedszkola i personelu chciałyśmy podziękować rodzicom za oddawane na nas głosy. DZIĘKUJEMY.

     24 kwietnia 2013 roku wzięliśmy udział w przeglądzie wiedzy o Raciborzu. Konkurs został zorganizowany w Przedszkolu nr 24 w Raciborzu. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o Raciborzu wśród przedszkolaków. Wykazałyśmy się wiedzą z zakresu geografii  Raciborza, znajomości pomników, zabytków, nazw ulic, legend oraz zakładów pracy. Każda drużyna przygotowała piosenkę, wiersz lub pracę plastyczną związaną z ziemią raciborską. Myśmy wykonały Pomnik Matki Polki techniką malarską używając pędzla i palców. Nasze przedszkole prezentowały Julia K., Emilka B. i Zuzia J.

     29 maja 2013 roku, nasza grupa była na wycieczce w Państwowej Straży Pożarnej  w Raciborzu. Strażacy przywitali przedszkolaków bardzo serdecznie i zaprosili do zwiedzania. Zapoznali nas z wozem strażackim, jego ekwipunkiem i ubiorem używanym przez strażaków w czasie akcji. Zaprezentowali także zjazd po rurze, jaki odbywa się w czasie alarmu oraz odpowiadali na nasze pytania pytania. Na pożegnanie podziękowali nam za miłe spotkanie i strażacy włączyli alarm.Byliśmy bardzo zadowolone z wycieczki i rozmawialiśmy o niej jeszcze długo po powrocie do przedszkola.

     29 maja 2013 roku wzięliśmy udział w XI edycji Spartakiady Międzyprzedszkolnej, która odbyła się na terenie Areny Rafako. W imprezie wzięło udział 12 przedszkoli z terenu Raciborza. Pokonywaliśmy tory przeszkód, w których biegliśmy z woreczkami na głowie, musieliśmy uważać, żeby nie zgubić woreczka. Rzucaliśmy woreczkami do kosza - niebyła to łatwa sprawa. Skakaliśmy na  piłce jak kangurki i w tej dyscyplinie wygraliśmy!

     4 czerwca 2013 roku wzięliśmy udział w XI Pikniku Ekologiczno- Europejskim Rekreacyjno-Sportowym zorganizowanym na terenie Przedszkola nr 16 w Brzeziu pod hasłem ,,Wiwat zdrowie, wiwat ruch, w zdrowym ciele - zdrowy duch''.  W pięknych ludowych strojach zatańczyliśmy taniec ,, Zasiali górale'' a Patrycja przeczytała wiersz ,,Co to jest Polska''. Braliśmy udział w konkurencjach sportowych, które były zorganizowane na terenie sali sportowej. Oprócz jedzenia pysznych, pieczonych kiełbasek i słodyczy były wspólne zabawy, i tańce. Wszystkim dopisywał świetny humor.

     7 czerwca 2013 r. z wielkim zaangażowaniem i przejęciem dzieci wystawiły na scenie Raciborskiego Centrum Kultury przepiękną bajkę „Śpiąca Królewna”. Występ był dedykowany rodzicom z okazji ich święta - Dnia Mamy i Dnia Taty. Dzieci zaprezentowały się profesjonalną grą aktorską, w przepięknych strojach, efektownych tańcach i bajkowej scenografii, za co otrzymały wielki podziw, i gromkie brawa. Tego dania nie brakowało emocji ani dzieciom, ani ich rodzicom, którym towarzyszyło wzruszenie. To był niezwykły dzień.

     11 czerwiec 2013 roku w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się  gala będąca podsumowaniem V edycji Mini Festiwalu Przedszkolaków. Dzieci z grupy - Włóczykije zajęły I miejsce w kategorii taniec jak również zostały wyróżnione dzieci z grupy - Smerfy w tej samej kategorii.

     24  i 25 czerwca 2013 roku w naszym Przedszkolu odbyło się  uroczyste pożegnanie starszaków. Wszystkie dzieci z grupy ,,Gumisie’’ i ,,Włóczykije’’ o godzinie 15.30 przybyły do przedszkola odświętnie ubrane w towarzystwie swoich rodziców. Na wstępie uroczystości  głos zabrała  Pani  Dyrektor Lidia Sławik, która życząc wszystkim udanych wakacji, jeszcze raz podziękowała rodzicom za pomoc  i współpracę. Dzieci przygotowały program  artystyczny, którym wierszem, piosenką i tańcem, podziękowały swoim nauczycielom. Następie panie nauczycielki wraz z Panią Dyrektor wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Były to dni pełne emocji, szczególnie dla tych dzieci, które po raz ostatni gościły w przedszkolu, ponieważ od września rozpoczną naukę w szkole.

      

     29 października 2013 roku, dzieci z grup - ,,Biedronki’’ i  ''Pszczółki’’ z inicjatywy pani Iwony Kroker odwiedziły Zespół Szkół Mechanicznych  w Raciborzu. Wzięły  udział  w warsztatach ,,Fizyka na wesoło- doświadczenia z elektromechaniki’’,  które zostały zrealizowane  w pracowni  fizyki, elektrycznej  i w pomieszczeniu,  w którym znajduje się  tuba Rubensa.  Starsi koledzy i wykładowcy zaprezentowali  różne sposoby zastosowania fizyki  w życiu człowieka. Z wielkim zainteresowaniem  przedszkolaki  wykonywały  doświadczenia pod kierunkiem uczniów ,,Mechanika’’. Dzieci  poznały  sposób powstawania prądu, widziały  błyskawicę, słyszały  straszny grzmot, zobaczyły  różne silniki, obserwowały lot  piłki poruszanej powietrzem  z suszarki do włosów, słuchały  muzyki tańczących płomieni – tuba Rubensa, eksperymentowały z  koparką hydrauliczną,  pałeczką ebonitową, cieczą nienewtonowską. Wszystkie doświadczenia były  fascynujące i pomogły zrozumieć  niektóre zagadnienia z fizyki oraz wywarły ogromne wrażenie zarówno na dzieciach jak i ich opiekunach. W imieniu dzieci i nauczycieli przedszkola pragniemy  podziękować za zaproszenie  i niezwykle spędzony czas pani  Patrycji Kozak, panu Konradowi Hajdasz oraz panu Marcinowi Doczumińskiemu.

     20 grudnia 2013 roku  niezwykłe przedstawienie przygotowali dla swoich rodziców wychowankowie przedszkola z grupy dzieci 5- i 6-letnich „Gumisie”, pod opieką Pani Małgorzaty Dzumyk, Pani Aleksandry Szabat i akompaniamencie muzycznym Pani Ireny Wolny.  Tradycją naszego przedszkola są coroczne Jasełka przygotowywane przez dzieci. Rodzice z wielkim przejęciem oglądali przygotowany dla nich występ, dzieci natomiast bardzo się starały, by wypaść jak najlepiej. Wiele wzruszeń dostarczyły tańczące  aniołki, diabełki  a także śpiew kolęd   i pastorałek w wykonaniu wszystkich Małych Aktorów. Piękne, pomysłowe stroje, dekoracje przygotowane przez nauczycieli i personel przedszkola wzruszyło niejedno serce.

      

     4 stycznia 2014 roku w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się koncert noworoczny pt. „Przetańczyć całą noc na Zamku”. Na scenie, najpierw wystąpiły 6-latki z grupy ,,Włóczykije'', przygotowane przez Irenę Wolny i Zuzannę Psotę. Następnie zaprezentowali się artyści Teatru Muzycznego z Poznania. W programie znalazły się arie i duety ze znanych operetek i musicali, a także szlagiery oraz piosenki z gatunku muzyki rozrywkowej. Koncert wzbogacił występ pary baletowej. Publiczność  nie szczędziła  braw  wykonawcom. BRAWO 6-LATKI !!!

     13 kwiecień 2014r- Gumisie biorą udział w XIII edycji konkursu w ramach programu edukacyjnego Akademia Misia Haribo. Tegoroczny konkurs plastyczny "Poznaj Świat z Misiem Haribo" ma na celu rozwijanie twórczego myślenia oraz pogłębianie ciekawości poznawczej świata u dzieci w wieku przedszkolnym. W tym celu wybraliśmy się na wycieczkę po najbliższej okolicy poznając ciekawe miejsca i pomniki. Byliśmy na dziedzińcu zamku i wrzuciliśmy monetę do studni szczęścia. Zrobiliśmy sobie także pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Matki Polki. W dobrych nastrojach wróciliśmy do przedszkola pełni pomysłów na pracę konkursową.

     22 maja 2014 roku odbył się  już VI Festiwal Przedszkolaków w RCK, tym razem pod nazwą ,,Mali przyjaciele zwierząt’', który był organizowany przez nasze przedszkole. Na scenie zaprezentowało się 120 młodych artystów  z 13 placówek przedszkolnych . Nagrodzone placówki wezmą udział w gali będącej podsumowaniem przedsięwzięcia, która będzie miała miejsce w RCK już 6 czerwca.

     4 czerwca 2014r. z wielkim zaangażowaniem i przejęciem dzieci z grupy ,,Włóczykije'' pod opieką Ireny Wolny i Zuzanny Psoty, wystawiły na scenie Raciborskiego Centrum Kultury przepiękną bajkę „Jezioro łabędzie”. Występ był dedykowany rodzicom z okazji ich święta - Dnia Mamy i Dnia Taty. Dzieci zaprezentowały się profesjonalną grą aktorską, w przepięknych strojach, efektownych tańcach i bajkowej scenografii, za co otrzymały wielki podziw, i gromkie brawa. Tego dania nie brakowało emocji ani dzieciom, ani ich rodzicom, którym towarzyszyło wzruszenie. To był niezwykły dzień.

     W czwartek  26 czerwca 2014 roku, dzieci wraz ze swoimi paniami wyruszyły na wycieczkę do opolskiego ZOO. Zwiedzając piękny ogród zoologiczny nasze przedszkolaki zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata.

     30 września 2014r. Pszczółki i Smerfy wraz ze swoimi paniami pojechały na wycieczkę do Kontenerowej Szkółki Leśnej w Nędzy należącej do Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Szkółka Leśna powstała w latach 1995-97, a przyczyną jej założenia była chęć wyhodowania sadzonek drzew niezbędnych do odtworzenia lasów, zniszczonych wielkim pożarem w 1992r.

     21 listopada 2014r. trzy najstarsze grupy z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie.

     W nastrój Świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny wprowadziły rodziców dzieci z grupy Smerfy. Dzieci przedstawiły „Jasełka” pełne radosnych kolęd i pastorałek i w przepięknych strojach zaimponowały inscenizacją, śpiewem i recytacjami. Widzowie śledzili z pełną uwagą występ małych aktorów przez cały czas przedstawienia. Na koniec Pani Dyrektor złożyła również życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym w sali rodzicom.

     22 grudnia 2014 r. na zaproszenie Urzędu Miasta wystąpiły dzieci z grupy ,,Krasnoludki'', Smerfy'' i ,,Włóczykije'' z programem artystycznym na spotkaniu wigilijnym emerytów i  pracowników Urzędu Miasta Racibórz . Nasz występ nagrodzono ogromnymi brawami.

      

     Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu zorganizowała Ogólnopolski  Konkurs Plastyczny pod hasłem „100 Bajek Brzechwy”. Na konkurs dostarczono 218 prac. Ogółem w konkursie wzięło udział 239 uczestników w wieku od 4 do 16 lat. W kategorii –ilustracje nasz Krzysiu Bijoch  zajął I miejsce .

     10 czerwca 2015 r. dzieci z  grupy ,,Włóczykije'' miały możliwość przedstawienia bajki  ,, Przygody Jasia i Małgosi’’ w  RCK . Grupę tę przygotowały nauczycielki  Beata Malcharczyk , Małgorzata Górka oraz pomagała im  Beata  Bukańska. Historia porzuconego w lesie rodzeństwa, wystawionego na wiele prób, które wpada w ręce Baby Jagi, kończy się szczęśliwie. Bajka  ta pokazuje dzieciom jak dobro wygrywa ze złem, odwaga i zaradność  Jasia  I Małgosi dodaje otuchy i wiary we własne siły a przykład kuszącego domku, który okazał się pułapką uczy ostrożności. Barwna scenografia, rekwizyty, stroje, muzyka, tańce, sprawiły że publiczność przeniosła się na moment w bajkowy świat.

     Ważnym wydarzeniem2017 roku było zdobycie II miejsca w kolejnej edycji "Międzyprzedszkolnej Spartakiady Przedszkolaków". Reprezentanci z grupy Smerfów i Włóczykiji wykazali się niezwykłą szybkością, zwinnością i grą fair play podchodząc do poszczególnych konkurencji sportowych.: m.in.: skoku w dal, rzucie do celu, przenoszeniu przedmiotów, czy skokach na kangurkach.

     Dzień wody zorganizowany dla przedszkolaków okazał się być świetną okazją do tego, by poznać jej niesamowite walory. Dzieci dowiedziały się między innymi do czego służy, jakie ma właściwości, poznały jej stany skupienia. Następnie wykonały szereg ciekawych doświadczeń zamieniając się w prawdziwych badaczy i odkrywców.

     Nasi kochani przedszkolacy w składzie: Victoria M., Paulina N., Julia P., Rafał M., Dawid J., przepięknie zaprezentowali się w XVIII Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej wykonując jedną piosenkę o tematyce dowolnej, a drugą o tematyce patriotycznej zajmując tym samym I miejsce. Serdecznie im GRATULUJEMY ;)

     Zwieńczeniem roku szkolnego 2016/ 2017 było przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci 6- letnich z grupy ,,Włóczykije''  na deskach Raciborskiego Domu Kultury "Strzecha". Grupę tą przygotowała pani Małgorzata Górka wraz z personelem przedszkola. "Bajka o Raciborzu" przybliżyła licznie zgromadzonej publiczności legendę o tym, jak książę Racibor założył nasz gród. Wielkie ukłony dla dzieci za wspaniałą grę aktorską, piękne tańce oraz za opanowanie tekstu tak trudnych dla nich ról.

      

      

     1 września 2017 roku w Przedszkolu NR 11 im. Marii Konopnickiej w Raciborzu rozpoczął się nowy etap historii naszego przedszkola, ponieważ urząd dyrektora przedszkola objęła Pani Iwona Kroker. 

     Dyrektor przedszkola nr 11 Iwona Kroker to osoba, która posiada idealne kompetencje zarówno interpersonalne jak i merytoryczne. To wspaniały menadżer, ale przede wszystkim człowiek, który umiejętnie kieruje zespołem, wspiera rozwój swoich pracowników, organizuje proces wychowawczo – opiekuńczy, wprowadza innowacyjne rozwiązania edukacyjne, dba o wygląd i wyposażenie zarządzanej przez siebie placówki, aby służyła dzieciom oraz ich rozwojowi.

     Dyrektor Iwona Kroker to również osoba, która rozwiązuje konflikty rodzące się pomiędzy członkami społeczności przedszkola. Jest zaangażowana oraz oddana swojemu zajęciu.

     Ostatnie lata to duże zmiany w wyglądzie naszego przedszkola. Dzięki władzom Raciborza,
     a przede wszystkim staraniom dyrektora, grona pedagogicznego, pracowników obsługi, rodziców oraz przyjaciół naszego przedszkola dokonano wielu prac remontowych:

     • Odmalowano we własnym zakresie wszystkie sale dydaktyczne oraz szatnię;
     • Wymieniono panele podłogowe w sali grupy III;
     • W ramach inicjatywy lokalnej pod nazwą "Szczęśliwe dzieciaki w radosnym przedszkolu" odbudowano obudowę magazynku na narzędzia konserwatora, znajdującego się pod balkonem grupy "Smerfy". Przygotowano teren pod montaż huśtawek poprzez wykopanie i wyrównanie strefy bezpiecznej oraz nawiezienie 4t ziemi. Wykonano wraz z rodzicami oraz wychowankami MOW Rudy Raciborskie, wiaty dla rowerów oraz wózków. Dokonano montażu dwóch huśtawek gondolowych dla dzieci najmłodszych; Podczas realizacji zadania współpracowaliśmy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Rudach, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Kuźni Raciborskiej, a także lokalnymi przedsiębiorcami tj. firmami: OstrógNet, CleanConsulting Aleksandra Jakubowska, Wydawnictwo  Wag-Tech Ryszard Hahn. Ponadto nawiązaliśmy współpracę z Nadleśnictwem Rudy Raciborskie, które to przekazało materiały do prowadzenia zajęć ekologicznych oraz dwie sadzonki drzew, które dzieci zasadziły w przedszkolnym ogrodzie. Zorganizowano także zbiórkę elektrośmieci.
     • Przygotowano i wykonano teren placu zabaw pod nową nawierzchnię trawiastą przy współpracy z ZPiSDN
      w Raciborzu;
     • Wymieniono bezpieczną nawierzchnię pod sprzętem zabawowym placu zabaw;
     • Na terenie ogrodu przedszkolnego stworzono siłownię plenerową, umożliwiającą wspólne, aktywne spędzanie czasu młodszych i starszych dzieci;
     • Zmodernizowano nową rozdzielnię prądu, zamontowano przeciwpożarowy wyłącznik prądu;
     • Naprawiono schody wejściowe, położono nowe płytki oraz rynny;
     • W ramach projektu unijnego zakupiono monitor interaktywny oraz podłogę interaktywną (magiczny dywan);
     • Wyremontowano wszystkie łazienki w przedszkolu;
     • Młodzież z ZPiSDN dokonała rozległych prac remontowych w jednej z sal dydaktycznych. Zaktualizowano instalację elektryczną, zamontowano nowoczesne oświetlenie LED. Ściany zostały wykończone płytami kartonowo – gipsowymi oraz pomalowane.
     • W dwóch salach dydaktycznych rodzice przedszkolaków wykonali przepiękne malowidła na ścianach;
     • Wymieniono oświetlenia w sali grupy I oraz biurze intendenta;
     • W ramach inicjatywy lokalnej, na terenie ogrodu przedszkolnego, powstała Zielona Przystań w Ekozakątku. Jest to miejsce do realizacji zajęć dydaktycznych oraz wypoczynku. Miasto Racibórz zakupiło i zamontowało altanę ogrodową, a społeczność naszego przedszkola w ramach wkładu własnego przygotowała teren pod inwestycję, usuwając starą kostkę brukową i korę z placu zabaw. Rodzice wspólnie z dziećmi przeprowadzili nasadzenie drzew, krzewów i roślin miododajnych, które połączono z zajęciami edukacyjnymi dla przedszkolaków;
     • Rodzice włączyli się w tworzenie „Wioski Elfów”, która powstała w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Dzięki aktywnej współpracy z rodzicami, zaangażowaniu nauczycieli oraz dzieci, wykonano drewniane domki, chatki, elementy konstrukcyjne, leśne ludki, ptaszki, grzybki. Wykorzystano zebrane przez dzieci naturalne materiały: szyszki, żołędzie, gałązki, kamienie, korki. Inicjatywa była pomysłem naszego rodzica.